11-2.jpg

İşletme Yüksek Lisans bölümü mezunu olan Aslı Yaman, on dört yıl önce Türkiye’de nitelikli kahvenin öncülerinden biri olan John’s Coffee'de kahve eğitmeni ve AR-GE bölüm müdürü olarak kariyerine başlamıştır. 

Ardından Rusya’nın alanında en büyük nitelikli kahve kavurmacısı olan Soyuz Coffee Roasting’de Üretim Müdürü olarak 4,5 sene boyunca çalışmıştır. Bu süre zarfında Türkiye’de ve yurtdışında yapılan dünya kahve yarışmalarında derece elde ederek, en son 2014 yılında İtalya’nın Rimini kentinde yapılan Dünya Kahve Demleme Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ederek dünya 3.sü olmuştur. Aslı Yaman, bu derece ile alanındaki yarışmada bugüne kadar Türkiye adına elde edilen en iyi dereceyi almakla beraber, aynı zamanda yine bu alanda üçüncülüğü kazanan ilk kadın yarışmacı da olmuştur. Yaman, Ekim 2016’da Hanife Özyurt ile KiMMA Coffee Roasters markasını kurmuştur. 

Yaman aynı zamanda uluslararası Kahve Kalite Enstitüsü (Coffee Quality Institute)’nün lisanslı Q Arabica Grader sertifikasına da sahiptir. Aslı Yaman, halen yarışmalarda jüri olarak görev almakta, Nitelikli Kahveciler Birliği’nin (SCA) Kahveye Giriş, Çiğ Kahve, Duyusal Beceriler, Kavurma, Demleme ve Barista Becerileri konularında diplomalı eğitmeni olarak yurtiçi ve yurt dışında eğitimler vermektedir. Yaman, aynı zamanda da 2018 yılı itibari ile Specialty Coffee Association Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır ve SCA Etkinlik Danışma Kurulu üyesidir.

IMG_1682.JPG

Hanife Özyurt, Pazarlama ve İşletme alanında eğitim aldı. 15 yıl boyunca da Pazarlama ve PR alanında çalışarak yöneticilik yaptı. 

Nitelikli kahveyi Amerika ve Avrupa’ya yaptığı seyahatlerde keşfetti, kahve dükkanlarını gezerek farklı kahveler tatma tutkusu zamanla hobiye dönüştü ve yıllar içinde bu alanda eğitimler almaya başladı.

Yaklaşık 6 yıl önce kurumsal iş hayatını bırakarak tamamen kahveye odaklanarak bu alanda çalışma kararı aldı. Önce gönüllü olarak eğitim ve organizasyonlarda çalışmaya başladı, ardından bir kahve dükkanı ve kahve kavurma markası kurarak ortak oldu. 1,5 yıl işletmecilik yaptıktan sonra çiğ kahve süreci, kavurma, tadım ve eğitim alanlarında daha da uzmanlaşmak istediğine karar vererek işletmecilik macerasına son verdi. 2016 Yılında Aslı Yaman ile KiMMA Coffee Roasters markasını kurdu.

Kimma Coffee Roasters bünyesinde pazarlama, ürün geliştirme ve eğitim destek alanlarında çalışmakta, her gün kahveyi keşfetmeye devam etmektedir.

Özyurt, SCA Barista Becerileri eğitmenidir.