NİTELİKLİ KAHVECİLER BİRLİĞİ KAHVE BECERİLERİ PROGRAMI

SPECIALTY COFFEE ASSOCIATION (SCA) COFFEE SKILLS PROGRAM

SCA'nın tanımladığı şekilde Nitelikli Kahve, belirli bir coğrafi iklim koşullarına sahiptir ve ürünün kaliteli yetiştirilmesi ile beraber çiğ kahve, depolama, kavurma ve demleme yöntemlerinde uygulanan yüksek standartlar neticesinde hazırlanır. Nitelikli kahvelerin mükemmeliyeti belirli adımlar sonucunda uygulanan protokoller neticesinde ortaya çıkar; eşsiz bir lezzet profiline sahip Nitelikli Kahvelerin kalitesi son adım olarak Tadım ile belirlenir.

Kimma Coffee, Türkiye’de bu program dahilinde tüm modüllerin eğitimini veren tek yetkili kurumdur. SCA bünyesinde uluslararası geçerliliği olan kahve becerileri programı sayesinde belirli modüller için eğitimler tamamlanabilir.

EĞİTİM MODÜLLERİ

- KAVURMA

- YEŞİL KAHVE

- DUYUSAL BECERİLER

- DEMLEME

- BARİSTA BECERİLERİ

 

SCA Kahve Becerileri Programı’na göre her modülün Temel seviyesi en az 1 gün, Orta Seviyesi en az 2 gün, Profesyonel Seviyesi en az 2-3 gün sürmektedir.

Her modülün seviyeleri arasında belirli bir süre olması gerekmektedir. Örneğin, öğrenci Temel seviyeyi tamamladıktan sonra, eğer sektörde aktif olarak çalışmıyorsa, diğer seviyeye geçmesi için en az 3 aylık bir süre geçmesi gerekmektedir. Sektörde aktif olarak çalışan, Barista-Kavurmacı gibi katılımcılar için katılımcının deneyimine ve bilgisine göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Giriş Seviyesi 5 Puan, Orta Seviye 10 Puan, Profesyonel Seviye 25 Puan'dır. Kahve Becerileri Programı'nı tamamlamak için zorunlu olan Kahve'ye Giriş eğitimi 10 Puan'dır.

Katılımcılar, katıldıkları modülün seviyelerini tamamlayabilmek için yazılı ve pratik uygulamalı sınavları başarılı ile geçmelidirler.

Bilgi ve deneyimlerinizi farklı bir alana mı taşımak istiyorsunuz? 

Daha fazla bilgi almak için: info@kimmacoffee.com